Co powinny zawierać elementy dotyczące dobrego samopoczucia pracowników?

Wszyscy wiemy, że zdrowie i dobre samopoczucie są niezbędne dla długiego i szczęśliwego życia, ale są one również niezwykle ważne w miejscu pracy.
Zdrowi pracownicy są bardziej wydajni, a to oznacza dodatkowe zyski dla firmy.

Zatem, mając na uwadze tę dość istotną myśl, czy pracownicy nie powinni robić wszystkiego, co w ich mocy, aby wprowadzić w miejscu pracy kompleksowy pakiet dotyczący zdrowia i dobrego samopoczucia? Tak!

Zastanówmy się przez chwilę, jak to wygląda. Według HSE w roku 2017/18 zgłoszono 595 000 przypadków stresu w miejscu pracy, co
oznacza 595 000 osób poważnie dotkniętych stresem w wyniku pracy. To szokujące. Stres jest niezwykle niebezpieczny dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia i jest jednym z głównych powodów, dla których pracownicy zwalniają się z pracy z powodu choroby. Zrozumiałe jest więc, że ograniczenie stresu i innych problemów związanych ze stylem życia pomoże zmniejszyć liczbę dni chorobowych w firmie, a tym samym zwiększyć wydajność. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie miejsc, w których pracownicy będą mogli się zrelaksować, wykorzystując meble biurowe typu breakout. Daje to pracownikom swobodę odejścia od zadania lub sytuacji, gdy stają się one zbyt obciążające, spędzenia pięciu minut przerwy, a następnie powrotu odświeżonym.

Inne badanie wykazało, że pakiety zdrowia i dobrego samopoczucia tworzone przez pracowników mają bardzo korzystny wpływ na zmniejszenie i ograniczenie częstości występowania w miejscu pracy zaburzeń związanych ze stylem życia. Na przykład, kładąc duży nacisk na zdrowe odżywianie, pracownicy będą stosować zróżnicowaną i zdrową dietę, a tym samym zmniejszą ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób serca.
To może być takie proste.

Co zatem powinien zawierać pakiet dotyczący zdrowia i dobrego samopoczucia?

Po pierwsze, należy stworzyć takie środowisko pracy w biurze, w którym pracownicy będą czuć się komfortowo i uzyskają wsparcie. Pomyśl o strefach dla różnych rodzajów pracy, tak aby nikt nie czuł się uciskany, gdy próbuje skoncentrować się na pracy w ciszy, a grupa robocza rozmawia kilka stóp dalej. Siedziska kabinowe mogą pomóc ograniczyć lub wykluczyć ten hałas, podobnie jak panele akustyczne. Można również pomyśleć o biurkach podręcznych dla osób, które chcą się na chwilę ukryć, koncentrując się na zbieraniu danych lub innych szczegółowych pracach.

Inne obszary, o których warto pomyśleć, to m.in:

  • Zarządzanie stresem i czasem - udzielanie pracownikom wskazówek i porad dotyczących zarządzania czasem oraz zmniejszania stresu jest niezwykle ważne w nowoczesnym biurze.
  • Zapewnienie pracownikom wszystkich niezbędnych przedmiotów w ich miejscu pracy - Na przykład, daj pracownikom szafkę lub pomyśl o nowoczesnym magazynie biurowym, aby ich rzeczy osobiste były bezpieczne. Upewnij się również, że mają wystarczająco dużo miejsca, aby wykonywać swoją pracę.
  • Świadomość zaprzestania palenia - zapewnienie pracownikom pomocy i wsparcia w rzuceniu palenia pomoże im zachować zdrowie i zmniejszy ryzyko chorób serca i raka płuc.
  • Zachęcanie doćwiczeń fizycznych - Dobrym pomysłem jest zachęcanie pracowników do większej ilości ruchu, dlatego warto zorganizować konkurs na "liczbę pokonanych kroków" lub zachęcać do dojeżdżania do pracy rowerem. Można także wprowadzić w biurze spotkania dla pieszych.
    Im bardziej aktywni są pracownicy, tym lepiej dla ich zdrowia i koncentracji.
  • Porady dietetyczne - zaopatrzenie stołówki w zdrowe i ekologiczne produkty i przekąski jest dobrym pomysłem, ale dobrym pomysłem jest także udzielanie pracownikom porad, jak zdrowo się odżywiać. Zmniejsza to ryzyko otyłości, cukrzycy i innych chorób serca.
  • Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy - jako minimum należy zapewnić pracownikom szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dopilnować, aby wypełniano swoją część umowy (obowiązki pracodawcy).

Stworzenie przestrzeni biurowej, w której pracownicy czują się komfortowo i mają wsparcie, jest niezwykle istotne. Zapewnia to wysoki poziom morale, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia RSI, bólów dolnej części pleców i innych schorzeń związanych z pracą, które są związane ze środowiskiem biurowym. Warto również pomyśleć o zastosowaniu jasnych i kolorowych mebli biurowych, które poprawią nastrój i poprawią samopoczucie w biurze.

Jeśli uda Ci się spełnić wszystkie te warunki, stworzysz zdrowe środowisko w swoim biurze, a także zwiększysz świadomość na temat niezwykle ważnych kwestii.

Partner

Kontakt

kontakt@radiojazz.pl

Galeria